4 maj 2026
LADDINFRASTRUKTUR I FRAMKANT
Så säkras strömförsörjningen till Sveriges skärgårdstrafik
Skärgården elektrifieras – och det sker i snabb takt. På Ljusterö- och Vaxholmslederna i Stockholms skärgård förbereds nu infrastrukturen för nästa generations färjetrafik: eldrivna vägfärjor. För att möta de höga kraven på effekt, driftsäkerhet och miljöhänsyn har omfattande elarbeten satts igång på land.
Bakom kulisserna pågår ett tekniskt precisionsarbete. Mellan transformatorstationer och snabbladdningspunkter på kajerna installeras nu specialanpassade kablar –
utformade för att klara skärgårdens tuffa miljöer. Projektet, som drivs i samarbete mellan CKG och Amokabel, är en nyckelkomponent i övergången till fossilfri färjetrafik i regionen.
Men vad krävs egentligen för att dra el till en färja – i en miljö där salt, is, sol, vind och tidvatten styr villkoren? Vi träffade Christoffer från CKG som delar med sig av de tekniska utmaningarna, lärdomarna och varför just rätt kabelval är så viktigt.

Christoffer Sundling, CKG
Utmaningar i en miljö med höga krav
Att installera laddinfrastruktur för marin sjöfart i skärgården är långt ifrån ett standarduppdrag. Här krävs inte bara teknisk kunskap, utan också en djup förståelse för de naturliga förutsättningarna och vikten av driftsäkerhet.
– Vi valde kablage som klarar det tuffa klimatet över tid. Det handlar inte bara om att leverera ström – det ska fungera långsiktigt, även när anläggningen utsätts för mekanisk stress, kyla, fukt och salt, berättar Christoffer från CKG, som haft en nyckelroll i projektet.
Nästa steg: En modell för framtiden
Med installationerna på plats i Ljusterö och Vaxholm öppnas möjligheter för fler liknande satsningar i Sveriges skärgårdar. CKG och Amokabel ser projektet som en viktig milstolpe – inte bara för regionen, utan också som ett exempel på hur hållbar elinfrastruktur kan byggas i krävande miljöer.
– Det här är en lösning som kan skalas upp. Det visar att med rätt teknik och samarbetspartners kan vi skapa verklig förändring – på riktigt svåra platser, avslutar Christoffer.
Generellt varför CKG väljer Amokabel
- Amokabel är den kabelleverantör som vi har samarbetat med när det gäller specialanpassade kablar. I flera projekt har vi exempelvis haft kraftkablage som över tid utsätts för rörelse, där Amokabel har tagit fram material som klarar dessa påfrestningar. Våra installationer innebär relativt höga belastningar på kablage, och Amokabel levererar ett bra tekniskt underlag som gör det möjligt för oss att ta fram tillförlitliga beräkningar.
- Leveranstiderna har varit tillfredsställande i våra projekt. Eftersom projektens omfattning hittills har varit relativt stor har planering och konstruktion kunnat genomföras i god tid innan installationerna påbörjats.
- Priset är naturligtvis en viktig faktor, men vår bedömning är att Amokabel ligger på en rimlig och konkurrenskraftig nivå i förhållande till de produkter de levererar.
- Hantering av kabeltrummor med vikter över 4 000 kg har fungerat väl. Vi har även haft möjlighet att själva styra hur kabellängderna ska kapas utifrån våra behov.
- För våra marina installationer av DC-kraft har vi tagit fram kablar med olika färger på innermanteln, vilket fungerar som en kvalitetssäkring vid identifiering av polaritet. Vi har även kunnat välja trumstorlekar efter behov, vilket har underlättat hanteringen på de platser där installationerna genomförts.
- Vi använder uteslutet certifierade kopplingskablar från Amokabel, dom håller hög standard och är anpassade för vår produktion.
- Vi har fått bra respons på våra frågor och snabb återkoppling vid offertförfrågningar.
- Generellt sett, inom den marknad vi verkar i, ligger ansvaret ofta på utföraren att välja rätt produkter och säkerställa att dessa uppfyller relevanta certifieringskrav.
CKG Framtid
CKG kommer fokusera på installationer i miljöer och användningsområden där hög förståelse för system krävs och omsorg av materialval. Framåt tittar vi på ett flertal likande installationer som Stockholm och Göteborg ladd infrastruktur samtidigt som vi parallellt utför elektrifieringsprojekt och produktion av Huvudtavlor och Apparatskåp.
Är du intresserad av att veta mer om elektrifiering i skärgårdsmiljö?
Hör av dig till:
Amokabel
Dan Johansson, dan.johansson@amokabel.com - 0481-750 867
CKG
Christoffer Sundling, christoffer.sundling@ckguddevalla.se - 070-351 4434

