3 feb 2025
Två karriärer, en passion – Erik om livet som ingenjör och elitidrottare
Erik Östling brinner för både elitidrott och energiprojekt och har lyckats balansera en karriär som energiingenjör på Amokabel med sin handbollskarriär. Vi tog oss en pratstund med honom!
Hej Erik!
Kul att få prata med dig idag! Hur är läget?
- Det är fint, jag har laddat batterierna med paus från både jobb och handboll och är inspirerad inför vårterminen.
Vad innebär dina ansvarsområden, och hur ser en typisk arbetsdag ut för dig på Amokabel?
- Mycket av rollen är projektledning av våra energiprojekt. Min främsta arbetsuppgift är att färdigställa vätgasanläggningen i Älghult. Andra projekt är driftsättning av det stora batterilagret intill fabriken, tredje etappen av solceller på taken, snabbladdning för tunga fordon + batteri i Älghult, utökning av våra elabonnemang och att få elen från vattenkraftverket från Alstermo Bruk upp till fabriken.
Det blir mycket kontakt med leverantörerna inom de olika projekten, kontinuerlig dialog med EON och Vattenfall. Några dagar i månaden jobbar jag praktiskt med vätgasen i Älghult, där jag komprimerar och tankar vätgas.
Vilka ord tycker du fångar känslan på Amokabel som arbetsplats?
- Handlingskraft och framåtanda
Finns det något särskilt som motiverar dig eller ger dig en extra boost i ditt arbete?
- Jag brinner helt klart för att vätgas kommer spela en stor roll i omställningen av Sveriges och världens energisystem. Jag vill bidra till att vi kan ställa om all energianvändning till förnybara energikällor, främst med fokus på elektrifiering. Mycket sker via batterier, men det kommer inte räcka med en enskild lösning för att ställa om hela samhället. Industrier, tunga transporter som lastbilar, fartyg och flygplan är bra exempel på detta. Jag brinner för att bidra till vätgasens framväxt i samhället.
Finns det några spännande projekt eller förändringar du brinner lite extra för?
- Vätgasproduktionen i Älghult är absolut det som jag brinner mest för. Vi är bland de första i Sverige med vätgasproduktion vilket sätter oss i en spännande sits.
Hur tacklar du de utmaningar som dyker upp på jobbet?
- Utan utmaningar så är inte livet kul. Det som är mest frustrerande är nog långsamma processer inom elsektorn. Att få tillstånd för att både förbruka och producera mer el. Jag försöker påskynda processen genom att ligga på de som driver projektet vidare, men ibland får man acceptera att vissa saker tar tid.
Vad är det som gör att du trivs så bra på Amokabel?
- Att få arbeta med spännande energiprojekt som inte bara planeras någon gång i framtiden, utan det är här och nu. Vi gör skillnad NU. Även möjligheten att få driva de projekt som jag själv brinner för.
Du är också handbollsspelare i Amo HK – Hur får man ihop både jobb och idrott på hög nivå?
- Det kan vara utmanande ibland. Men jag är priviligierad som har möjlighet att jobba halvtid vilket är en otroligt bra kombination. Jag blir snabbt rastlös, så för mig är det perfekt att få sysselsätta mig med spännande saker! Tack vare att jag inte jobbar heltid behöver jag sällan gå upp tidigt efter en lång bortamatch, vilket såklart är viktigt för återhämtningen.
Det mest utmanande är att jag inte alltid kan vara flexibel i arbetslivet. Jag kan inte begränsa mig till att jobba fasta timmar när jag till 90 % är beroende av möten och dialoger med människor med fyllda kalendrar.
Har du några rutiner eller knep för att hålla energin och välmåendet på topp?
- Oj, bra fråga! Det är en utmaning att alltid vara på topp. Jag får mycket gratis av att vi har så mycket regelbundna träningar med handbollen. Träning gör underverk för mig, alla problem som funnits innan känns irrelevanta efter att träningspasset är klart. Sömn och mat är förstås viktiga beståndsdelar i helhetsbilden. Men jag är ödmjuk för att detta kommer bli svårare efter handbollskarriären.
Tack så mycket, Erik!
Roligt att höra om din resa på Amokabel och hur du balanserar både karriär och handboll. Avslutningsvis, vad skulle du säga till någon som funderar på att söka jobb hos Amokabel?
- Om du lockas av korta beslutsvägar och möjlighet att påverka ditt arbete så tycker jag absolut att du ska utforska vad det finns för möjligheter hos oss!
Tack igen, Erik, och lycka till med både jobbet och handbollssäsongen!
Namn: Erik Östling
Ålder: 30
Yrkesroll: Energiingenjör
Bor: Växjö
Fritidsintressen: Handboll och sport i allmänhet, resor, golf och vätgas!
Framtidsdrömmar: Jag lever mitt drömliv nu genom att kombinera professionell handboll och ett spännande energiinriktat jobb.